Dr. Bogomila Kravos je raziskovala delovanje Slovenskega amaterskega gledališča SAG v Trstu v začetku 70. let prejšnjega stoletja (od sezone 1971/72 do 1976/77). V času torej, ko se je tako v matični Sloveniji kot po svetu začelo intenzivno življenje eksperimentalnega gledališča. SAG je bil prav poseben fenomen slovenske gledališke kulture na Tržaškem, saj se je ob poklicnem delovanju Slovenskega stalnega gledališča med mlajšimi gledališčniki pojavila želja po nekonvencionalnem gledališkem ustvarjanju.
Tako je začelo delovati SAG in v 6 sezonah pripravilo 10 premiernih uprizoritev domačih in tujih avtorjev. Sprva je delovanje amaterskih gledališčnikov želo velika priznanja in navdušenje med gledali, pa tudi med profesionalnimi gledališčniki V SSG. Vendar je bila želja sagovcev, da bi s svojimi predstavami postavilo kritično ogledalo slovenskim razmera na tržaške.
In tako je prišlo do priprave kabarete Pappenstory (Štorija o papanju), v katerem so si mladi gledališčniki privoščili slovenske politične in kulturne veljake nna Tržaškem. Posledica tega dovolj pogumnega poskusa so bile nepričakovane.
Vodstvo političnih strank je prepovedalo izvajanje načrtovanega kabareta. S tem pa je bilo tako rekoč tudi konec SAG-a. Morala zgodbe je jasna. Tako kot povsod, je tudi na Tržaškem nekonvencionalni gledališki pristop k aktualnim družbeno-političnim razmeram sprožil refleks vladajoče (strankarske) elite. Dr. Kravosova, ki je brez dvoma osrednja osebnost raziskovanja slovenskega gledališča (in dramatike) na Tržaškem po drugi svetovni vojni, je tudi s to svojo razpravo poskrbela, prvič, da ni šla zgodovina amaterskega (eksperimentalnega) gledališča na Tržaškem popolnoma v pozabo, in drugič, z objavo vseh relevantnih dokumentov (ki so se k sreči ohranili) je podala zelo nazorno sliko družbenih in kulturnih razmer v prvi polovici 70.ih let na Tržaškem.
Objava celotnega besedila kabareta Pappenstory pa nam omogoča globlji uvid v kritičnost mladih gledališčnikov – in treba je priznati – da je bilo njihovo delo, pa četudi se danes zdi nekoliko naivno – zelo angažirano.
.