Pred vami je prvo v Sloveniji nastalo gradivo, ki predstavlja rusko kulturno izročilo in je namenjeno učencem ruščine. Je majhno okno, skozi katero lahko spoznate življenje ruskega naroda, pogledate v nekdanjo in zdajšnjo Rusijo. Ruske pripovedke vam bodo s prvinami ruske slovnice, prilagojenimi posameznim učnim ravnem, pomagale pri učenju ruščine ter vas seznanile z novim besediščem in novimi pojmi. Prav zaradi čim učinkovitejšega osvajanja besednih oblik in širjenja besednega zaklada je zbirka pripovedk o ruskem življenju napisana v ruščini in slovenščini. Ob branju lahko primerjate življenje Rusov z življenjem svojega naroda in tako naredite prve korake po poti medsebojnega razumevanja in medkulturnega dialoga.
V prvi knjigi zbirke Pripovedke o ruskem življenju je pozornost namenjena glagolom. Menimo, da je zelo pomembno poudariti dovršno in nedovršno obliko ruskega glagola. Pri prevodu besedila v slovenščino nam ni vedno uspelo obdržati iste oblike. Vsak jezik ima svoje posebnosti, ki vplivajo na prevod. Tovrstna primerjava je lahko dober poduk bodočim prevajalcem, ki se morajo zavedeti, da je pri prevajanju pomembno obvladati in dobro razumeti jezik, iz katerega prevajajo, in upoštevati posebnosti izražanja v jeziku, v katerega prevajajo.
Knjigi je priložena zgoščenka z ruskim besedilom.
Maryna Bilash je diplomirana pedagoginja, predavateljica ruščine v jezikovni šoli Linguarus, d. o. o. in hkrati ustanoviteljica te šole v Ljubljani, avtorica številnih priročnikov za učenje poslovnega ruskega jezika ter številnih tem za elektronsko učenje ruskega jezika in ruske književnosti v gimnaziji. Je tudi koordinatorka Evropskega projekta Sputnik za Slovenijo v okviru programa Grundtvig učna partnerstva (2009 - 2011) ter voditeljica številnih tečajev poslovnega ruskega jezika za podjetja in posameznike.
Valentina Taksheieva je profesorica ruskega jezika in ruske književnosti v pokoju. Svojo pedagoško kariero je začela kot učiteljica v začetnih razredih osnovne šole, po pridobitvi dodatne izobrazbe pa je več kot 30 let posvetila delu na srednjih šolah Rusije in Ukrajine. Pot jo je iz Arhangelska zanesla tudi v Slovenijo in s svojim poznavanjem tradicije in navad svojega naroda je obogatila tudi zbirko Pripovedke o ruskem življenju.
.